شناور میلیون مهدی طارمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

شناور: میلیون مهدی طارمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار پزشکی کنه ها را له نکنید!

کنه ها عامل شیوع بیماری تب کریمه کنگو در دام‌ها است که در وقت گرم بودن هوا بیشترین فعالیت را دارند، و از آخرهای فروردین تا اوایل پاییز بیشترین میزان شیوع را دار

کنه ها را له نکنید!

کنه ها را له نکنید!

عبارات مهم : بیماری

کنه ها عامل شیوع بیماری تب کریمه کنگو در دام ها است که در وقت گرم بودن هوا بیشترین فعالیت را دارند، و از آخرهای فروردین تا اوایل پاییز بیشترین میزان شیوع را دارد.

به گزارش ایرنا؛ بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از خطرناک ترین بیماری های قابل انتقال از دام به انسان است که در هفته گذشته 2 مورد ابتلای انسانی به این بیماری در استان کرمانشاه گزارش شد که مبتلایان اکنون در بیمارستان خوابیدن هستند.

در کشور عزیزمان ایران بیشترین موارد مبتلا شدن به این بیماری از طریق ذبح غیربهداشتی دام و تماس با لاشه دام های آلوده بوده است.

کنه ها را له نکنید!

** مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این بیماری به جز تب مختصر و گذرا معمولاً علائم دیگری در دام ایجاد نمی کند و چون تب نشانه بسیاری از بیماری هاست، نمی تواند به تشخیص قطعی این بیماری یاری کند و تلفاتی نیز در دام ها ندارد.

کنه ها عامل شیوع بیماری تب کریمه کنگو در دام‌ها است که در وقت گرم بودن هوا بیشترین فعالیت را دارند، و از آخرهای فروردین تا اوایل پاییز بیشترین میزان شیوع را دار

دکتر نادر پرور با بیان اینکه ویروس بیماری در خون و بافت های بدن حیوان مبتلا وجود دارد، افزود: در این مدت، انجام کارهایی مثل شاخ بری، پشم چینی، کشتار دام های مبتلا و هرگونه فعالیتی که باعث تماس افراد با خون و سایر بافت های آلوده دام ها، می تواند باعث انتقال آلودگی شود.

وی با تصریح اینکه ویروس بیماری تب کریمه کنگو با حرارت و در پروسه پخت و پز از بین می رود، گفت: هنگام آماده سازی گوشت و آلایش دامی، محیط آشپزخانه و ظرف ها آلوده می شوند و وجود هرگونه جراحت در پوست ممکن هست، باعث بیماری شود.

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه به دامداران، شاغلان کشتارگاه ها، مراکز بسته بندی، میادین عرضه دام زنده و سایر مشاغل مرتبط توصیه کرد: به علت عدم امکان تشخیص بیماری در دام مبتلا، از وسایل ایمنی فردی همچون لباس کار، کلاه، ماسک، دستکش، چکمه و … در هنگام کار با دام استفاده کنند.

کنه ها را له نکنید!

پرور، مهمترین راه کنترل و پیشگیری از این بیماری خطرناک را رعایت مدت وقت پیش سرد در کشتارگاه برشمرد و اضافه کرد: کشتارگاه شهرستان های سنقر، پاوه و کشتارگاه صنعتی دام بیستون کرمانشاه که مسئول تامین گوشت شهرستان های کرمانشاه، صحنه و هرسین است مجهز به سالن پیش سرد است و لاشه بعد از استحصال به مدت 24 ساعت در این اتاق ها به منظور طی پروسه جمود نعشی نگهداری می شود.

وی گفت: این مهم خود باعث زیاد کردن کیفیت لاشه، زیاد کردن ماندگاری، ضد عفونی شدن و نهایتا از بین رفتن این بیماری می شود و از این بابت هیچگونه نگرانی جهت مصرف کنندگان نداریم.

پرور اضافه کرد: مشورت های مورد نیاز با فرمانداران و شهرداران جهت تسریع در تجهیز کشتارگاه ها به سالن پیش سرد به عمل آمده است.

کنه ها عامل شیوع بیماری تب کریمه کنگو در دام‌ها است که در وقت گرم بودن هوا بیشترین فعالیت را دارند، و از آخرهای فروردین تا اوایل پاییز بیشترین میزان شیوع را دار

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه توصیه کرد: گوشت قرمز خریداری شده است را به مدت 24 ساعت و جگر را به مدت 48 در یخچال خانگی ( با دمای صفر تا چهار درجه سانتی گراد) نگهداری و سپس مصرف نمایند.

**مواظب کنه ها باشید

کنه ها را له نکنید!

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به وجود کنه ها در مراتع، گفت: دوست داران محیط زیست و گردشگران مناطق طبیعی به منظور جلوگیری از گزش کنه ها مواظبت های مورد نیاز را به عمل آورده و در صورت گزش در سریعترین وقت ممکن به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

پرور، از سم پاشی دام و جایگاه نگهداری دام به عنوان مهمترین راه کنترل و پیشگیری از این بیماری برشمرد و اظهار داشت: انجام سم پاشی بدن و جایگاه نگهداری دام زیرنظر کارشناسان دامپزشکی با فاصله زمانی 15 روز را تا آخر فصل تابستان از راه های مقابله با این بیماری است.

او گفت: این کار علاوه بر از بین بردن انگل های خارجی بدن دام باعث پیشگیری از بیماری های تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سایر بیماری های دامی و یکسان می شود.

پرور با اشاره به انجام سم پاشی رایگان در بیش از 800 روستا، تصریح کرد: این سم پاشی با اولویت مناطق زلزله زده، پرخطر، گرمسیری و مناطق آلوده با همکاری بخشداران و خود پرورش دهندگان انجام شده است و در این طرح بیش از 10 هزار لیتر سم به مصرف رسیده است.

وی اصلاح و بهسازی جایگاه نگهداری دام را از دیگر راهکارهای موثر در پیشگیری از این بیماری دانست و گفت: اصلاح کف، سقف و دیوار های جایگاه نگهداری دام شرایط را جهت تکثیر و تزاید کنه ها ناامن کرده و موجب تسریع در رسیدن سموم و شعله به کنه ها می شود و متعاقبا خطر مبتلا شدن به این بیماری را کم کردن می دهد و در جایگاه دام نیز نباید هیچ گونه وسیله اضافه ای نگهداری شود، آیا که این ها مکان های مناسبی جهت مخفی شدن و تخمگذاری کنه ها هستند.

** کشتار باید زیرنظر دامپزشکی باشد

پرور با تاکید بر لزوم ذبح دام ها به صورت بهداشتی و تحت نظارت دامپزشکی در کشتارگاه تصریح کرد: از کشتار دام در خارج از کشتارگاه ها و مراکزی که تحت نظارت دامپزشکی نیستند، جداً خودداری شود.

وی به مردم توصیه کرد: علاوه بر جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی دامپزشکی از خریداری گوشت قرمز از مراکز نامعتبر و کشتار غیرمجاز خیابانی جداً پرهیز نمایند و فقط از مراکز تحت نظارت دامپزشکی فرآورده خام دامی خود را تهیه نمایند.

وی اظهار داشت: مردم در صورت داشتن هرگونه سئوال، انتقاد و یا پیشنهاد با تلفن چهار رقمی 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 اداره کل دامپزشکی استان تماس بگیرند.

** ابتلای مردی 32 ساله به تب کریمه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگارایرنا، از ابتلای مردی 32 ساله به بیماری تب کریمه کنگو در یکی از روستاهای شهرستان ثلاث باباجانی خبر داد و گفت: این فرد اکنون در بیمارستان خوابیدن است.

دکتر محمدابراهیم شکیبا افزود: این فرد در بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه خوابیدن است و حال عمومی او رو به بهبودی می باشد.

وی اظهار داشت: این فرد 15 خرداد امسال با دام آلوده تماس داشته و 19 این ماه در بیمارستان خوابیدن و تحت مداوا قرار گرفت.

شکیبا گفت: همسر این فرد نیز که براساس تشخیص اولیه و علایم موجود مشکوک به مبتلا شدن به بیماری بود جهت تشخیص نهایی مورد آزمایش قرار داده شد که منتظر جواب آزمایش ها هستیم.

وی تصریح کرد که از هفت نفر از اعضای خانواده این فرد نیز آزمایش های مورد نیاز جهت تشخیص ابتلای آنها به بیماری انجام شده است است.

رئیس شبکه بهداشت کرمانشاه با بیان اینکه درصد فوت و میر انسانی مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو اوج هست، گفت: این بیماری خونریزی دهنده است و پلاکت خون فرد را کم کردن می یابد.

شکیبا اظهار داشت: در امسال این نخستین مورد مبتلا شدن به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان کرمانشاه است.

**به محض مشاهده علایم به دکتر مراجعه شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه علایم این بیماری را در مرحله اول سر درد، کوفتگی بدن، تب و لرز و بدن درد ذکر کرد و گفت: به مرور از حفره های موجود در بدن بیمار خونریزی شروع می شود و منجر به پایین آمدن پلاکت های خون می شود.

شکیبا از مردم خواست تا حد ممکن از تماس با دام خودداری کنند و اگر به هر دلیلی با دام سر و کار دارند نکات بهداشتی مانند استفاده از دستکش و ماسک را فراموش نکنند.

وی همچنین تاکید کرد که افراد از له کردن و یا تماس مستقیم با کنه به عنوان انتقال دهنده بیماری و همچنین ترشحات دام نیز خودداری کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه علایمی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و با دکتر مشورت کنند.

در استان کرمانشاه چهار میلیون و 650 واحد دامی و بیش از یک هزار و 333 واحد دامپروری صنعتی مشمول بر 700 واحد مرغداری گوشتی صنعتی، 176 واحد گاوداری شیری، 181 واحد پرواربندی گوساله و 219 واحد پرواربندی بره فعال است.

در این استان همچنین 24 واحد مرغداری تخمگذار، 13 واحد پرورش بوقلمون صنعتی، 9 واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، 2 واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شتر مرغ و بیش از 309 هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

در استان کرمانشاه هر سال بیش از 451 هزار تن انواع محصولات دامی مشمول بر 336 هزار تن شیر خام، 36 هزار و 300 تن گوشت قرمز، 63 هزار و 800 تن گوشت طیور، 11هزار و 100 تن تخم مرغ و چهار هزار و 83 تن عسل تولید می شود.

واژه های کلیدی: بیماری | بهداشتی | نگهداری | کرمانشاه | کشتارگاه | مبتلا شدن | دامپزشکی | کرمانشاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog